• Akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • W dniu 29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa 5a pod opieką Pani Moniki Czerskiej przygotowała uroczystość upamiętniającą to niezwykle ważne wydarzenie. Podczas apelu przybliżone zostały okoliczności zwołania Sejmu Wielkiego i ustanowienia pierwszej polskiej konstytucji. Była to pouczająca lekcja historii i patriotyzmu, która przeniosła wszystkich w minione wieki.

      Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.

      Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

      KONSTYTUCJA 3 MAJA – NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE

      Konstytucja wprowadzała:

      • trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
      • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

      Konstytucja:

      potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

      Konstytucja znosiła:

      narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

      W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

      Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.

     • Rozdanie nagród w Szkolnym Konkursie Wielkanocnym „Symbol Wielkanocy”.

     • 29 kwietnia podczas uroczystej akademii zostały wręczone nagrody dla laureatów Szkolnego Konkursu Wielkanocnego „Symbol Wielkanocy”. Gratulujemy zwycięzcom !!!Dziękujemy organizatorom Pani Magdalenie Gorskiej i Małgorzacie Rajczykowskiej oraz wszystkim uczestnikom konkursu !!!

     • Wyniki Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego

     • W dniu dzisiejszym  - 25.04.2022 odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego Miło nam poinformować, że III miejsce zajął uczeń naszej szkoły Kacper Wojtasiewicz Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Wyniki "Szkolnego konkursu wiedzy o Mazowieckim Parku Krajobrazowym"

     • 21 kwietnia uczniowie przystąpili do "Szkolnego konkursu wiedzy o Mazowieckim Parku Krajobrazowym", który był skierowany do uczniów klas 4-8. Miło nam poinformować, że najwyższy wynik otrzymali:

      Urszula Marciniak klasa 5b - I Miejsce,Karolina Słupska klasa 8b - II Miejsce,Jan Maliszewski klasa 6a - III Miejsce

      Gratulujemy !!!

     • 22 kwiecień - Dzień Ziemi

     • Nasi uczniowie pamiętają o swojej planecie. Z tej okazji przygotowali albumy  "Dzień Ziemi - Dniem Mojego Miasta".  Prace można oglądać na przygotwanej wystawie, która znajduje się na głównym holu.

     • Targi Edukacyjne - Perspektywy 2022

     • Wyjazd na Targi Edukacyjne Perspektywy - nasi uczniowie najstarszych klas oglądali wystawy szkół średnich, zapoznali się z ofertą, mogli zasięgnąć opinii uczniów i absolwentów.

     • AKADEMIA MOCY DZIEŃ PEŁEN EKSPERYMENTÓW W NASZEJ SZKOLE

     • W dniu 08.04.2022 r. nasza szkoła miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym pn. Akademia Mocy. Było to możliwe dzięki PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Kozienice-Miłosna planuje mnóstwo dodatkowych inicjatyw wspierających lokalną społeczność. PSE nie zapomina o dzieciach i młodzieży i podejmuje ciekawe działania edukacyjne. To, w którym braliśmy udział, zostało zaplanowane w wybranych szkołach, mieszczących się na trasie zaplanowanej inwestycji.

      Akademia Mocy postawiła sobie za cel, aby przybliżyć uczniom klas 7 i 8 zagadnienia, którymi zajmuje się PSE, a o których młodzież uczy się na lekcjach fizyki. W związku z tym uczniowie mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: prąd elektryczny, energia, energetyczna, przesył prądu na duże odległości, bezpieczeństwo oraz różnego rodzaju ciekawostki związane z prądem. Wiedząc, że zagadnienia te często nie są łatwe do wyjaśnienia, a także biorąc pod uwagę wiek grupy docelowej, PSE postawiło na widowiskową i dynamiczną formę przekazu. Działo się całkiem sporo. Były wielkie generatory, zwane generatorami Van De Graffa, kule, talerze i tuby plazmowe, ogromna klatka Faraday’a, maszyny elektrostatyczne, świetlówki, które świecą bez podłączenia do gniazdka. Za pomocą specjalnych mierników uczestnicy mogli porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego do tego wytwarzanego przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że już w odległości 50 m od linii natężenie to jest znacznie mniejsze, niż np. to wytwarzane przez monitor komputerowy.

      Najważniejsze zadanie, z jakim zmierzyła się nasza młodzież, związane było ze specjalnie zaprojektowanymi makietami, które już na wejściu przykuły naszą uwagę. Okazało się, że musieli oni poprowadzić linię wysokich napięć między elektrownią a miastem. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do naszych domów i jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe, m.in. te, które budowane są w naszej okolicy.

      Uczniowie od pierwszej minuty byli zafascynowali tym co zobaczyli na sali, tym bardziej, że powitały ich dwie zagadkowe postacie: Nikola Tesla i fikcyjna postać Power Mana. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą, czasami burzliwą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. PowerMan natomiast w humorystyczny sposób wprowadzał uczniów w najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta.

      Cała akcja przypomniała nam, skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.

      Akademio Mocy – dziękujemy!

     • Wyniki Szkolnego Konkursu Wielkanocnego „Symbol Wielkanocy”

     • Kategoria klasy 1-3

      I Miejsce - Amelia Biernacka 2b

      II Miejsce – Hanna Furmanek 1b i Mikołaj Ryłko 2b

      III Miejsce – Jan Białek 3as i Joanna Osińska 1a

      Kategoria klasy 4-8

      I Miejsce – Łucja Furmanek 5a

      II Miejsce – Alicja Kołodziejczyk 6a i Urszula Marciniak 5bs

      III Miejsce – Anna Kalinowska 7a i Marta Łopaciuk 5bs

      Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie !!

      Dyplomy i nagrody zostaną rozdane po przerwie świątecznej.

      Organizatorzy:  Magdalena Gorska i Małgorzata Rajczykowska

     • Dzień Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

     • W niedzielę 10 kwietnia uroczyście obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. #katyń #smoleńsk #pamiętamy Nasza szkoła uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. O 12.30 była msza w intencji ofiar zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie oraz za tych, co zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem “Katyń 1940”, który znajduje się na terenie kościoła. W tym roku uroczystości poprowadziło Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego, któremu w tym roku pełni patronat nad Pomnikiem Katyń – 1940 .

     • Wystawa prac Zuzi z klasy 2a

     • Zuzanna Kulmaczewska, uczennica klasy 2A, w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022, brała udział w dodatkowych zajęciach rozwijających jej zainteresowania plastyczne. Zuzia, podczas słuchania utworów Antonio Vivaldiego, pt.: „Cztery Pory Roku”, stworzyła serię czterech prac przedstawiających Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Obrazy zostały namalowane pod kierunkiem pani Małgorzaty Rajczykowskiej.

     • Wycieczka do Centrum Olimpijskiego.

     • 5 kwietnia klasy:1a,2a I 2b były w Centrum Olimpijskim w Warszawie.Dzieci miały wyjątkową okazję spotkać się z pięściarką,kick-bokserką,mistrzynią świata I Europy, złotą mistrzynią igrzysk z 2019r.- Panią Karoliną Koszewską.Dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o boksie,zmagały się w konkurencjach przygotowanych przez panią Karolinę.Był też czas na zabawy sportowo-ruchowe.

     • Wycieczka do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

     • Choć pogoda zaskoczyła nas wszystkich, to 1 kwietnia klasa 1b nie zrezygnowała z wycieczki do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Podczas niej, dzieci poznały środowisko naturalne zwierząt, utrwaliły sobie jak rozróżnić norę lisa od nory borsuka i jakie ptaki przylatują do nas na wiosnę. Ponadto, dowiedziały się, dlaczego w lesie powstają pożary i jak ważna jest ochrona gatunków.​​​​​​​

      Oczywiście nie zabrakło zabawy na świeżym powietrzu oraz poczęstunku. Na koniec wycieczki otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Celestynów wspaniałe książki do klasy, zakładki i coś na osłodę. Świetnie się bawiliśmy! Więcej szczegółów Wam nie zdradzamy, tylko zachęcamy do odwiedzenia CEL!

     • Konkurs recytatorski rozstrzygnięty !

     • W 29 marca 2022r rozstrzygnięto konkurs recytatorski dla klas I - III.

      1 miejsce - Laura Cichecka klasa I a i Oskar Baran klasa III b

      2 miejsce - Stefania Pańtak klasa I b i Mariola Wilczyńska klasa III b

      3 miejsce - Aleksandra Śliwecka klasa III b Zwycięzcom gratulujemy!!! Konkurs przygotowały: Agata Więsik, Katarzyna Rudnicka.

     • 21 marzec Pierwszy Dzień Wiosny ...

     • Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty.... Zobaczcie sami jak nasi uczniowie powitali pierwszy dzień wiosny. W klasach powstały kolorowe gazetki, na głowach były kolorowe wianki, a na korytarzach leciała wiosenna składanka.


   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ireny Sendlerowej
    • sekretariat tel.(22) 779 32 32 sekretariat uczniowski tel. 605 834 956 sekretariat Dyrektora Szkoły tel. 605 834 900
    • ul. Poniatowskiego 47/49 05 - 400 Otwock NIP 5322071474 REGON 367997990 Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Facebook