• Wyniki III Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Zaczarowany świat poezji dziecięcej".

     • Z radością informujemy o wspaniałych sukcesach Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Otwocku w III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim! Mikołaj z klasy 1a zdobyła Ill miejsce w kategorii klas O-1, a Basia z klasy 1a i Matylda z klasy 3bs otrzymały wyróżnienie w kategorii klas 2-3.Gratulujemy wszystkim naszym uczniom. Jesteśmy z Was dumni.

     • Dzień Dziecka 2021 - fotorelacja.

     • 1 czerwca 2021r zapisał się w pamięci nas wszystkich, było mnóstwo atrakcji, zabaw sportowych, konkursów. Były lody, wata cukrowa, dopisywała pogoda i dobre humory. Zapraszamy do fotorelacji.

     • Charytatywna zbiórka książek

     • Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do udziału w charytatywnej zbiórce książek dla dzieci i dorosłych. Zebrane książki będą sprzedawane na kiermaszach, a dochód zostanie przekazany na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Pierwszy kiermasz odbędzie się 12 czerwca na skwerze Jana Pawła II w Józefowie podczas "Dnia Rodziny w Józefowie" na rzecz 18-letniej mieszkanki Józefowa Klaudii Dziubak podopiecznej Fundacji Drużyna Błażeja. Książki będzie można zostawić przy wejściu głównym do szkoły.

     • WYNIKI VII MIĘDZYKLASOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI ANGIELSKIEJ I FRANCUSKIEJ

     • Z radością informujemy, że w VII MIĘDZYKLASOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI ANGIELSKIEJ I FRANCUSKIEJ otrzymały

      I miejsce Zuzanna Opalach z klasy 7b za recytację wiersza w języku angielskim

      I miejsce Urszula Marciniak z klasy 4b za recytację wiersza w języku francuskim

      Za zgodą Uli oraz Jej mamy publikujemy wystąpienie Uli recytującej wiersz pt. „Le Printemps” („Wiosna”) autorstwa François-Marie Robert-Dutertre (1815-1898). Zwracamy uwagę na własnoręczne dekoracje!

      Organizatorki: Katarzyna Siciarz (jęz. ang.), Katarzyna Chynowska-Skraboń (jęz. fr.)

    • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać.
     • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać.

     • Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

       

      1 Maja

       

      1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

       

      Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

       

      W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

       

      2 Maja

       

      2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

       

      Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

       

      Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

      Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.

       

      3 Maja

       

      3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

       

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

       

      Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

       

      Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

       

      Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało spot zachęcający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt. „Niepodległa – moja flaga”. Można go obejrzeć i udostępnić ze stron:

      Niepodległa – moja flaga

      Facebook Niepodległa

     • Powrót zajęć wychowania fizycznego w oddziałach sportowych.

     •                                                                                                                       Zapraszamy już od poniedziałku 19.04.2021r. na zajęcia sportowe w oddziałach klas 4, 6, 7 wg poprzedniego grafiku, wiecej szczegółów na dzienniku Mantica.

    • Dyplomy za udział w konkursie Mazowieckich Parków Krajobrazowych
     • Dyplomy za udział w konkursie Mazowieckich Parków Krajobrazowych

     • Dyplomy i nagordy otrzymali uczniowie klasy 7b - Jan Gorski, Dominik Plewnicki i Antonii Sławiński za zdobycie I miejsca w III etapie ogólnopolskiego konkursu parkowego. Podziękowania składamy p.Grażyna Maj za efektywne przygotowanie naszej młodzieży.

     • Wyniki - konkurs PPKP - nasza szkoła w etapie wojewódzkim !

     • Miło nam poinformować, że Mazowiecki Park Krajobrazowy  na etapie wojewódzkim będzie reprezentować drużyna naszej szkoły. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się uczniowie z klasy 7b - Jan Gorski, Dominik Plewnicki i Antonii Sławiński.

      Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych w załączniku przesyła wyniki Konkursu PPKP - etap parkowy.

      Wyniki-_Mazowiecki_PK.pdf​​​​​​​

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ireny Sendlerowej
   • sp2@oswiata-otwock.pl
   • sekretariat tel.(22) 779 32 32 sekretariat uczniowski tel. 605 834 956 sekretariat Dyrektora Szkoły tel. 605 834 900
   • ul. Poniatowskiego 47/49 05 - 400 Otwock NIP 5322071474 REGON 367997990
 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • Facebook