K O N K U R S ! ! !
Wszystkich uczniów zapraszam do udziału w szkolnym konkursie na
„NAJCIEKAWSZY LAMPION Z DYNI”
Prace proszę dostarczyć do 25.10.2017r.
do p. Małgorzaty Rajczykowskiej (sala 25)
K O N K U R S ! ! !
Wszystkich uczniów zapraszam do udziału w szkolnym konkursie na
„NAJCIEKAWSZY LAMPION Z DYNI”
Prace proszę dostarczyć do 25.10.2017r.
do p. Małgorzaty Rajczykowskiej (sala 25)
HIP HOP I BREAKDANCE - SPOSÓB NA CIEKAWY WF
Trzeba przyznać, że to była nietypowa lekcja wychowania fizycznego.
Nasi specjalni gości z klubu tanecznego "SAUTE" oprócz wspaniałego pokazu , którzy uczniowie nagradzali gromkimi brawami poprowadzili ćwiczenia taneczne z elementami Hip Hopu. Ćwiczyli wszyscy i ci najmłodsi z klas pierwszych, jak i uczniowie oddziałów gimnazjalnych. To była fajna zabawa. Po raz kolejny udowodniliśmy, że w Dwójce w Otwocku obowiązuje moda na aktywność ruchową.
FIZYKA ŚCIŚLE KREATYWNA
Kreatywne hobby, kreatywna praca, kreatywni znajomi, kreatywne pojazdy, czy nawet kreatywne ubrania... Pojęcie "kreatywność" w ostatnich latach stało się niezwykle modne. Jest tak powszechne, iż niemal nie chcemy by cokolwiek było zwykłe, takie jak dawniej... Kreatywność wchodzi nawet do świata - wydawałoby się - najbardziej ustabilizowanego ze wszystkich. Świata nauk ścisłych w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku. O efektach tej niezwykłej mieszanki opowiada nauczyciel fizyki tejże szkoły, pani Grażyna Maj.
Skąd pomysł na lekcje kreatywności?
G.M. Kreatywność jest w dzisiejszych czasach pojęciem niezwykle nośnym. Towarzyszy nam niemal we wszystkich aspektach życia. Dlatego też pomysł, by kreatywnie poprowadzić zajęcia z fizyki. Proponuję uczniom lekcje wyjazdowe na Politechnikę Warszawską oraz na wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Akademickie podejście wyzwala w uczniach niezwykłą chęć poznawania praktycznych aspektów fizyki. Dzięki niej dostrzegają fizykę w życiu codziennym i nie kojarzy im się ona jedynie z trudnym przedmiotem szkolnym.
Na czym polegają lekcje wyjazdowe?
G.M. Na UW mają one formę wykładów teoretycznych. Na Politechnice zaś studenci przeprowadzają z naszymi uczniami zajęcia praktyczne. Nasi podopieczni mają na przykład możliwość sterowania robotów. Nadmienię też, że i na lekcjach w szkole jesteśmy bardzo kreatywni, co widać (rozmowa przeprowadzana była na lekcji, podczas której uczniowie zajęci byli budowaniem konstrukcji z wielkich, kolorowych elementów - przyp. red).
Czy uczniowie lubią kreatywność na lekcjach?
G.M. Podam przykład. Niedługo (rozmowa odbyła się 26 września - przyp. red). mamy sprawdzian. Tym razem nie musiałam "zmuszać" uczniów do nauki. Co więcej, uczniowie pytali mnie o dodatkowe materiały, by w domu mogli lepiej przygotować się do tego testu.
Dziękuję za rozmowę.
Proszę pana! - głos pani Grażyny przeniknął pełen gwaru szkolny korytarz. - Uczniowie już po pana wyjściu przygotowali spis pojęć, jakich uczą się na kreatywnych lekcjach fizyki. Mówiąc to, Grażyna Maj podała mi dużą, skoroszytową kartkę, na której były wymienione "kreatywne" tematy. Są to między innymi: grawitacja, dynamika czy też Teoria Newtona.
Jak widać kreatywność na dobre przeniknęła już prawie każdy aspekt dzisiejszego życia. W połączeniu z szacowną nauką ścisłą, jaką jest fizyka, może dać niezwykle zaskakujące efekty.
Rozmawiał Andrzej Połosak
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2017/2018 odbędzie sie w dniu 4 września 2017r.
- dla oddziałów gimnazalnych o godz. 09.00
- dla Szkoły Podstawowej o godz. 10.30
Zapraszamy Rodziców Przedszkolaków w dniu 31 sierpnia o godz.17.30 na spotkanie organizacyjne dotyczące oddziałow przedszkolnych.
Wyjątkowa szkoła do której chodzą fantastyczni uczniowie, tak można by podsumować naszą szkołę. W czwartek odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas trzecich, w piątek dla pierwszych i drugich. Przekazanie sztandaru oraz odbiór wyróżnień i nagród dla uczniów miało miejsce w obecności Pani Prezydent Agnieszki Wilczek oraz Pana Przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Margielskiego. Uroczystość uświetniła niezwykła gala rozdania nagród „Złotych Ryśków”, przygotowana przez uczniów 3C i 3D pod opieką Pani Moniki Czerskiej i Pani Urszuli Boratyńskiej.
Wakacje powoli nabierają rozpędu, a my wspominamy ostatnie dni kończącego się tygodnia. W środę odbył się bal gimnazjalny, wspaniała zabawa taneczna oraz ciesząca się ogromnym powodzeniem fotobudka, umiliły uczniom i nauczycielom ten wieczór.
„Pilotażowe wdrożenie do programowania” – projekt MEN
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w projekcie MEN „Pilotażowe wdrożenie do programowania”. W klasie 1C zrealizowaliśmy innowację „Programowanie i matematyka”. Głównym celem tej innowacji było zainteresowanie uczniów programowaniem oraz pokazanie, że dzięki wykorzystaniu technologii informacyjnej nauka matematyki może być prosta i ciekawa. Innowację realizowaliśmy na lekcjach matematyki i informatyki oraz na zajęciach pozalekcyjnych.
Podsumowaniem naszej całorocznej pracy było wykonanie edukacyjnych gier matematycznych w Scratchu. Uczniowie podzielili się na sześć grup tematycznych, ułożyli zadania matematyczne, przygotowali szatę graficzną a następnienapisali kody do gier. Gotowe prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej podczas Dnia Projektów.
Prace zostały opublikowane na portalu scratch.mit.edu. Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej i do gry:
W świecie trójkątów: https://scratch.mit.edu/projects/166655336/
Ciekawostki matematyczne: https://scratch.mit.edu/projects/166654414/
Liczby całkowite: https://scratch.mit.edu/projects/166657416/
Procenty: https://scratch.mit.edu/projects/166657846/
Liczby wymierne: https://scratch.mit.edu/projects/166658266/
Czworokąty: https://scratch.mit.edu/projects/166654554/
Spływy to już nasza tradycja, więc w tym roku także nie zabrakło dwudniowego wyjazdu nad Wkrę, na który pojechali uczniowie z Koła geograficznego, choć nie tylko... ;)
Wrażenia i zabawa jak zawsze...pierwszorzędne.
Zapraszamy na film...
Pani Wiesława Niewińska dziękuję wszystkim , którzy włączyli się w akcję zbiórki makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka pod nazwą „Przywróćmy dzieciom uśmiech”. Akcja przebiegała pod patronatem Fundacji „Przyjazny Świat Dziecka” . Zebraliśmy łącznie 410 kg makulatury. BRAWO!!!
„ Czytanie porusza” to hasło przewodnie Nocy Bibliotek 2017, do której włączyliśmy się w piątek 2 czerwca. Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało już III krajową edycję Nocy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie lubiący książki i klimat biblioteczny. Noc pod hasłem imprezy urodzinowej przybliżyła uczestnikom postać patrona roku 2017 Josepha Conrada. Były zagadki biograficzne, geograficzne, flirt towarzyski, zabawa w pająka o czytaniu, na koniec zbudowaliśmy statek Conrada. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek , ekslibrisy a na wzmocnienie ciasteczka. Opiekę nad grupą sprawowały Panie Wiesława Niwińska oraz Pani Joanna Cywińska.
Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” była organizatorem Rekordu Czytania w jednym momencie. W czwartek 1 czerwca 2017 już drugi raz biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję promującą czytanie pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Uczniowie przygotowali na kartkach litery, które utworzyły hasło „W Otwocku bijemy rekord czytania!!”. O godzinie 10.00 wszyscy wyszli na boisko szkolne, gdzie można było się zrelaksować czytając ulubione książki.
Finał V ogólnopolskiego konkursu „Działam bezpiecznie”, który dotyczy umiejętności udzielania pierwszej pomocy, odbył się oczywiście z udziałem drużyny z naszej szkoły, która w składzie: Piotr Banasiewicz, Artur Bogucki, Stanisław Chmiel, Ryszard Jóźwiak i Michał Skowroński, niestety nie zdołała pokonać rywali, ale znalazła się w finale jako jedyna szkoła z powiatu otwockiego i jako jedna z pięciu drużyn Mazowsza. Dwudniowy pobyt w Bydgoszczy z pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów oraz opiekuna Pana Andrzeja Ostanka.
Debiut na Mistrzostwach Mazowsza w tchoukballu plażowym zakończył się dla naszych Jastrzębi zajęciem szóstego miejsca. Nasi zawodnicy po raz pierwszy zetknęli się z tą formą tchoukballa, co było przetarciem szlaku przed zbliżającymi się Mistrzostwami Czech, na które zostaliśmy zaproszeni przez Prezydenta Federacji Czeskiej. Pogoda sprzyjała rodzinnemu kibicowaniu, choć dla zawodników stanowiła nie lada wyzwanie. Otwockim Jastrzębiom życzymy dalszych sukcesów zarówno w tchoukballu plażowym jak i halowym.
Podczas szkolnego tygodnia wycieczkowego klasa 2d i 2c wraz z wychowawcami oraz Panią Jolantą Kulmińską odwiedziły sąsiednie Niemcy. Miały okazje zwiedzić takie miasta jak Poczdam, Berlin oraz zrelaksować się na tropikalnej wyspie.
Jastrzębie - Śródborów po raz pierwszy wzięły udział w rozgrywkach tchoukballa w wersji plażowej podczas I Mistrzostw Mazowsza, które właśnie odbyły się w Warszawie. Choć otwocka drużyna na inaugurację zajęła szóste miejsce, to walka była gorąca, a towarzyszyły jej całkiem nowe emocje, więc zawodnicy wracali zadowoleni z imprezy. Relacja w serwisie Otwock.info
Zbliża się najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas – wakacje. Przed dziećmi i młodzieżą ponad dwa miesiące odpoczynku. W związku z tym uprzejmie prosimy o zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat bezpiecznego wypoczynku (numery telefonów alarmowych, adresy stron internetowych, będących wsparciem przy planowaniu letniego wypoczynku dzieci i młodzieży). Zgodnie z zaleceniami Minister Edukacji Narodowej przekazujemy Państwu niezbędne informacje:
bezwzględne sprawdzenie organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN https://www.wypoczynek.men.gov.pl/ Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Rodzice muszą być pewni, że miejsce pobytu ich dziecka jest bezpieczne, a także nadzorowane przez służby publiczne. Jednocześnie przypominam, że wszelkich informacji może udzielić także kurator oświaty, który sprawuje nadzór nad organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży;
Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki www.msit.gov.pl można znaleźć informator o zasadach bezpieczeństwa nad wodą „Bezpieczna woda”. Numery alarmowe: WOPR – 600 100 100 i górskie numery ratunkowe
985 lub 601 100 300.
Warto pamiętać także o:
Na podstawie listu Minister Edukacji Narodowej pani Anny Zalewskiej z dnia 12.06.2017
Dzień Dziecka w szkole stał się wyjątkowo zabawny dzięki klasie 1d, która pod opieką Pani Renaty Błach, w ramach innowacji językowej przygotowała przedstawienie "Czerwony Kapturek - wersja współczesna."
W trakcie Szkolnego Festiwalu Projektów zaprezentowanych zostało siedemnaście projektów edukacyjnych. Tematyka prac zespołowych uczniów była bardzo zróżnicowana, pojawiły się projekty: artystyczne, lingwistyczne, humanistyczne, historyczne oraz matematyczne. Efekty prac zawsze okazywały się zaskakujące i cieszyły się uznaniem komisji oceniającej. Część projektów otrzymała wyróżniające oceny. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!
Jako jedyna szkoła w Otwocku od przyszłego roku szkolnego otwieramy oddziały sportowe. W minioną sobotę odbyły się testy sprawnościowe dla kandydatów do oddziałów sportowych klas pierwszych i siódmych. Serdecznie dziękujemy za przybycie i do zobaczenia we wrześniu.
Powered by aSc EduPage