• Odnośnik do strony Jak obliczać punkty do liceum? - Nowa Era

Punkty do liceum to temat, który interesuje każdego ósmoklasistę, chcącego dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Wielu uczniów zastanawia się, jak obliczyć punkty do liceum. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób to zrobić. Pamiętajmy, że każda szkoła ponadpodstawowa ustala nieco inne progi punktowe. Nie można o tym zapominać w kontekście, zbliżającej się rekrutacji do szkół średnich. Sprawdźmy więc najpierw wymagania konkretnej placówki.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024. Za co otrzymuje się punkty?

Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać w trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych to 200. Połowę z nich uczeń ma szansę zdobyć za dobry wynik na egzaminie ósmoklasisty, a drugą połowę – za oceny na świadectwie, szczególne osiągnięcia czy działalność dodatkową (np. wolontariat).

Jak obliczyć punkty do liceum 2022? Kalkulator punktów.

Punkty za egzamin ósmoklasisty przeliczamy, mnożąc wynik procentowy przez określoną wartość:

• W przypadku egzaminu z języka polskiego mnożymy razy 0,35 (100 proc. x 0,35 = 35 punktów),
        • W przypadku egzaminu z matematyki mnożymy razy 0,35 (100 proc. x 0,35 = 35 punktów),
        • W przypadku egzaminu z języka obcego mnożymy razy 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).

Jeśli uczeń otrzymałby z każdego egzaminu wynik 100 proc., wówczas zyskałby 100 punktów w rekrutacji do liceum.

Punkty za wyniki na świadectwie oraz dodatkowe osiągnięcia są równie ważne. W trakcie rekrutacji brane są pod uwagę oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów (ustala je konkretna szkoła, do której uczeń zgłasza chęć przyjęcia). W zależności od tego, jaką ocenę się ma na świadectwie, można otrzymać:

• 18 punktów za 6 (celujący),
        • 17 punktów za 5 (bardzo dobry),
        • 14 punktów za 4 (dobry),
        • 8 punktów za 3 (dostateczny),
        • 2 punkty za 2 (dopuszczający).

Dodatkowe punkty można dostać także za:

• świadectwo z paskiem (7 punktów),
        • udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),
        • szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10 punktów).
        • 18 punktów za 6 (celujący),
        • 17 punktów za 5 (bardzo dobry),
        • 14 punktów za 4 (dobry),
        • 8 punktów za 3 (dostateczny),
        • 2 punkty za 2 (dopuszczający).

Dodatkowe punkty można dostać także za:

• świadectwo z paskiem (7 punktów),
        • udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty),