• Historia szkoły

• W 1967 przy ulicy Poniatowskiego powstał nowy budynek Szkoły Podstawowoej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. Uroczyste otwarcie oraz odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki, wykonanego przez Bronisława Koniecznego, miało miejsce w październiku 1967 r.

W 1999 roku. w związku z reformą szkolnictwa zarząd miasta zdecydował o powołaniu do życia Gimnazjum nr 2.

Na początku roku szkolnego 2009/2010 w Gimnazjum nr 2 zrodziła się inicjatywa nadania imienia  szkole.  W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród uczniów na patrona naszej szkoły została wybrana pani Irena Sendlerowa. Ostateczny wybór uczniów został potwierdzony przez głosowanie Rady Pedagogicznej oraz opinię Rady Rodziców. Od tego momentu został powołany komitet organizacyjny ds. nadania imienia szkoły.

W dniu 15 marca 2010 roku w czasie uroczystej Sesji Rady Miasta radni jednogłośnie zadecydowali o nadaniu imienia Ireny Sendlerowej Gimnazjum nr 2 w Otwocku. W tym samym dniu przyznano pani Irenie tytuł Honorowego obywatela Miasta, który wraz symbolicznym kluczem odebrała córka -  pani Janina Zgrzembska.

22 października 2010 roku  o godzinie 9.30 odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Śródborowie , podczas uroczystej ceremonii  nastąpiło poświęcenie sztandaru Gimnazjum nr 2.

W 2017 w wyniku reformy oświaty gimnazjum przekształcono w Szkołę Podstawową nr 2 im Ireny Sendlerowej.

15 października nastąpiło uroczyste odsłonięcie odnalezionego po latach pomnika Tadeusza Kościuszki, usytuowanego przed budynkiem szkoły. Odsłonięcia dokonał Pan Prezydent Otwocka Jarosław Margielski wraz z Dyrektorem Szkoły Magdaleną Słupską.